Petrol ,Neft ya da Yer Yağı ,Hidrokarbonlardan oluşan ve yeraltından çıkarılan bir akışkandır. Petrol ismi ,Latince ‘Petra’ ‘Taş’ ile Yağ ‘Oelum’ sözcüklerinin birleşmesinden meydana gelmiştir.

Günlük kullanımda Benzin, Gazyağı, Disel- Motorin, Motor Yağı veya Fuel Oil olarak bilinen petrol, doğal halde yeraltında ham petrol olarak bulunur ve Rafinerilerde işlenerek ticari kullanıma sunulur. ’Çankaya Belpet ‘ Çankaya Belediyesi gibi mükemmel bir organizasyon ile Petrol Ofisi gibi Ülkemizin tüm Petrol dağıtımının %25 ini üstlenmiş dev bir kuruluşun ortaklığı altında kurulmuştur.

Vizyonumuz: Türkiye gibi Avrupa , Asya ve Orta Doğu ülkeleri arasında bir kilit taşı konumundaki ülkemizde önemli bir petrol tedarikçisi olarak hem yurt içi hem de yurt dışında petrol ve petrol müştakları alımı, satımı ,ithalat ve ihracatı konularında küresel dünya pazarlarında yetkin bir tedarikçi olarak çalışmaktır.

Misyonumuz: Çankaya Belpet öncelikle kamu hizmeti veren , Çankaya Belediyesinin bir iştirakidir. Bu bakımdan Dürüst ve müşteri memnuniyetinin esas olduğu bir hizmeti en iyi biçimde verebilmek, temel uğraşımızdır. Bu noktada ülkemizdeki en kaliteli petrol ürünlerini dağıtan PO ile çalışmamız da misyonumuza kalite kazandırmaktadır.